Strona główna → Wycieczka - Chęciny…z wizytą u Leonarda i na Zamku Królewskim

Wycieczka - Chęciny…z wizytą u Leonarda i na Zamku Królewskim

 

W dniu 5 czerwca 2018 r. uczniowie klasy piątej uczestniczyli w wycieczce, której celem było zwiedzanie wybranych zabytków i poznanie atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Pierwszym przystankiem naszej jednodniowej podróży był Zamek Królewski w Chęcianach. Już
z daleka ruiny zamku wywarły na uczestnikach niesamowite wrażenie. Naszą przygodę zaczęliśmy od podziwiania Klasztoru Ojców Franciszkanów, który ufundował król Kazimierz Wielki w 1368r. Mogliśmy tam zobaczyć serce klasztoru- kaplicę, która poprzednio była więzieniem, następnie restauracją. Dalej, Pani Przewodnik oprowadziła nas przez uliczki miasta Chęciny do Niemczówki – jest to renesansowa kamienica wybudowana w 1570r. Ważną jej częścią są piwnice, gdzie obecnie odbywają się liczne spotkania
i konferencje. I wreszcie dotarliśmy do podnóża zamku. Pokonując kolejne stopnie dotarliśmy do celu. Zamek powstał na przełomie XIII  i XIV wieku. Przechowywano w nim skarbiec koronny. Ciekawostką związaną z zamkiem było to, że panujący królowie zsyłali do niego swoje żony wraz z dziećmi w celu ochrony albo za karę. Ogromny skarbiec na zamku zgromadziła królowa Bona. Po III rozbiorze Polski zamek zaczął popadać w ruinę. Na zamku weszliśmy na basztę, z której rozciągała się widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich gór.

         Następnym punktem naszej wycieczki to przejazd do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki.

        Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele pozytywnych emocji przyniosły uczniom warsztaty:, „W jaki sposób rośliny gromadzą zapasy?” Podczas tych zajęć uczniowie przygotowywali do badania produkty, dokonywali odpowiednich połączeń z płynem lugola
i obserwowali przez mikroskop zapasy takich roślin jak cebula, banan i ziemniak. Po zakończonych doświadczeniach wszyscy byli bardzo dumni i zadowoleni ze swoich badań.

Zadowoleni z siebie, pełni wrażeń i emocji doszliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki- wspólny, integracyjny obiad w pobliskiej restauracji, oczywiście z pysznym kompotem.

Droga powrotna do Myśliszewic była bardzo wesoła, pełna wspólnego śmiechu, śpiewu i zabawy.

 

Sylwia Moskwa