Strona główna → Edukacja wczesnoszkolna

Edukacja wczesnoszkolna

CIEKAWE WYDARZENIA 

2023/2024

2022/2023

2021/2022

2020/2021


2019/2020

2018/2019

2017/2018

Mikołajkowe wyjście OP b

Dnia 07.12.2017 r. dzieci z OP b wybrały się do „Krainy Marzeń” w Radomiu. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji
w przestrzeni, a także integracja dzieci.  Wyjście zorganizowane w ramach Mikołajek było dla wszystkich wielką frajdą.  „Kraina Marzeń” powitała dzieci wielkimi kolorowymi zjeżdżalniami, basenami pełnymi barwnych piłeczek i tajemniczymi labiryntami. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna trzypiętrowa konstrukcja z torem przeszkód. Pobyt w tym bajkowym miejscu to świetny sposób na radosne spożytkowanie nadmiaru energii oraz rozwój umiejętności psychomotorycznych
u dzieci. Urządzenia  na sali zabaw, przytulny charakter, bezpieczna, przyjazna atmosfera, zapewniły dzieciom komfortową zabawę i niezapomniane wrażenia.


 

Wycieczka do fabryki bombek.

Wkrótce Święta Bożego Narodzenia, więc w każdym domu stanie świąteczna choinka ubrana w piękne ozdoby choinkowe.   Klasa 1 wybrała się na wycieczkę do fabryki bombek choinkowych w Radomiu, aby zobaczyć proces powstawania ozdób. Uczniowie poznawali kolejne etapy produkcji szklanych ozdób, od formowania różnych kształtów przez zdobienie, aż po końcowy błyszczący, kolorowy, piękny produkt, który zawiśnie na naszej choince. Zatrudnieni tam pracownicy wykonywali bombki
w kształcie  bałwanków, niedźwiadków, muchomorów,. Jednak najwięcej emocji wzbudziło stworzenie ozdoby w kształcie łabędzia.  Na koniec zostaliśmy obdarowani oryginalną ozdobą w kształcie misia pandy. Dzieci były  pełne podziwu dla talentu, precyzji i cierpliwości pracujących tam ludzi.


 

Wycieczka do Warszawy klas 3a i 3b.

W dniu 27.10.2017 roku uczniowie z klas 3a i 3b udali się na jednodniową  wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Manufakturze Cukierków. Już od wejścia mogliśmy podziwiać umieszczone na półkach różne kształty i kolory lizaków. Usiedliśmy wygodnie na ławeczkach, żeby obejrzeć pokaz ręcznego wytwarzania lizaków.
Na pożegnanie dostaliśmy słodkie upominki. Pobyt w tym miejscu był pouczającą lekcją,         gdyż dowiedzieliśmy się z czego i w jaki sposób wytwarza się pyszne słodkości.

Kolejnym punktem zwiedzania stolicy był Stadion Narodowy. Każdy z nas otrzymał bilet z kodem kreskowym, który zeskanował przy bramce wejściowej. Pani Przewodnik poprowadziła nas „Trasą Piłkarza”. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć, którędy piłkarze wchodzą na stadion, zwiedzić piłkarską szatnię oraz Centrum Medialne. Weszliśmy także na płytę boiska i zasiedliśmy na trybunach. Byliśmy również na tarasie widokowym.                       Około godziny 14.00 mieliśmy przerwę na posiłek.

Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Robiliśmy tu różne eksperymenty i doświadczenia. Mieliśmy przy tym dużą frajdę np. graliśmy na laserowej harfie, wchodziliśmy do ,,płynącego statku”. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca
przygoda.

Około godziny 20.00  szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

 

 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 braliśmy udział w Konkursie
„Nowoczesna edukacja wczesnoszkolna”
zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.

             W ramach działań mieliśmy do wykonania 10 zadań. Był to konkurs, który celnie wpisał się
w specyfikę szkoły oraz harmonogram całorocznych imprez.

         Wiele zaproponowanych przez organizatora przedsięwzięć realizujemy, gdyż są stałym elementem programu wychowawczego i profilaktyki.

        W założeniach stawiał na wszechstronny rozwój uczniów i zdobywanie kluczowych umiejętności w jakie szkoła powinna wyposażać swoich wychowanków. Dzięki zaplanowanym działaniom, dzieci mogły realizować swoje pasje i zainteresowania. Uczyły się tolerancji, współpracy, nabywały pewności siebie.

CERTYFIKAT

Zadania realizowane w ramach konkursu „Nowoczesna Edukacja Wczesnoszkolna”

Wycieczka do Pruszkowa.

W piątek 18 września 2015 roku dzieci z klasy IIa i IIb z p. Anną Nowakowską, Ewą Warchoł
i pedagog Marzeną Krakowiak uczestniczyli w festynie rekreacyjno- edukacyjnym podsumowującym program „Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu”. Ponieważ znaleźliśmy się w gronie 12 wyróżnionych szkół, spośród 150 biorących w programie, zostaliśmy zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród – grantu dla szkoły w kwocie 5000 zł. Po części oficjalnej rozpoczęła się szalona, wspaniała  zabawa. Organizator postarał się o mnóstwo atrakcji były min. pompowane zjeżdżalnie, bitwa na poduszki, tor przeszkód, trampoliny, ciekawe doświadczenia przy stanowiskach szalonych naukowców i wiele innych. Dla dzieci przygotowano pyszny obiad oraz słodki poczęstunek, watę cukrową i popcorn, soczki i napoje – wszystko bez ograniczeń. Zabawę umilał Beni – nieodłączny towarzysz Programu. Były konkursy i nagrody. Dzień pełen wrażeń minął szybko. Nikomu nie chciało się wracać do domu. Zmęczeni ale szczęśliwi i w dobrych humorach pożegnaliśmy Beniego a wspomnienia z pobytu
w Pruszkowie pozostaną na długo w naszej pamięci. 

JESTEŚMY LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO
PROGRAMU „SZKOŁA PRZYJAZNA BEZPIECZEŃSTWU”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 UCZNIOWIE KLASY IA I IB
WRAZ Z BENIM ORAZ SWOIMI WYCHOWAWCZYNIAMI:
ANNĄ NOWAKOWSKĄ I EWĄ WARCHOŁ I PEDAGOG, MARZENĄ KRAKOWIAK, REALIZOWALI ZADANIA PROGRAMU „SZKOŁA PRZYJAZNA BEZPIECZEŃSTWU” OPRACOWANEGO I WDROŻONEGO PRZEZ FUNDACJĘ GRUPY PKP.

ORGANIZATORZY DOCENILI NASZ ENTUZJAZM
ORAZ ZAANGAŻOWANIE W REALIZACJĘ PROGRAMU
I ZNALEŹLIŚMY SIĘ W GRONIE JEGO LAUREATÓW!!
W NAGRODĘ OTRZYMALIŚMY GRANT DLA SZKOŁY
W KWOCIE 5 000 ZŁ ORAZ ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ REKREACYJNO – EDUKACYJNĄ POD HASŁEM „BENI – BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY”, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 18.IX.2015 W PRUSZKOWIE. JESTEŚMY BARDZO DUMNI Z TYCH NAGRÓD!

Witamy w nowym roku szkolnym 2015/2016

"Dzień dobry, szkoło!"

Żegnajcie, lasy zielone,
żegnajcie, rzeki błękitne.
Już jesień idzie przez łąki
i wrzosem liliowo kwitnie.

Żegnajcie, letnie przygody.
Czas już powracać do domu.
Złocą, czerwienią się liście
dębów, jesionów i klonów.

Witaj nam, szkoło radosna,
grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoło wesoła.
Lesie i łąko - dobranoc.
 

T. Kubiak 

Drodzy uczniowie spotykamy się w szkole po dwumiesięcznej przerwie.  Rozpoczynamy nowy rok szkolny.
W imieniu całej społeczności  szkolnej witamy szczególnie nowych uczniów naszej szkoły – pierwszoklasistów.
Życzymy wszystkim wspaniałych  wrażeń, doskonałych wyników w nauce
i rozwijania własnych
  umiejętności i pasji!

Powodzenia mili uczniowie!


CIEKAWE WYDARZENIA 
2014/2015

Luty 2015

Pierwszaki w teatrze

Dnia 26 lutego  dzieci z klas Ia i Ib  obejrzały w Teatrze Powszechnym w Radomiu przedstawienie pt. ”Słowik”. Dzieci odwiedziły scenę Fraszka, której kameralny klimat wywarł na małych widzach ogromne wrażenie. Dzieci poddane urokowi scenografii, grze aktorskiej i oprawie muzycznej z ogromnym zaciekawieniem odebrały przygotowany spektakl. Teraz w klasie chętnie bawią się w teatr, korzystając z  pomocy pozyskanych dzięki programowi „Radosna szkoła”.

Marzec 2015

Dzień Kobiet

Jak co roku obchodzony jest w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji koledzy złożyli  życzenia koleżankom. Do życzeń dołączone były kwiaty oraz słodkie upominki. Uczniowie nie zapomnieli także o swoich wychowawczyniach i Paniach uczących w szkole. Każda dostała symboliczny kwiatek i ciepłe życzenia.

Dzień Otwarty 

W sobotę 7 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Przyjmowaliśmy w tym dniu miłych gości – dzieci, które
od września przyjdą do oddziałów przedszkolnych. My uczniowie klas I-III wraz z naszymi Paniami  przygotowaliśmy dla nich program artystyczny. Były wiersze, piosenki i tańce. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować  nasze umiejętności młodszym kolegom i koleżankom oraz ich rodzicom. Chcieliśmy pokazać, że szkoła to nie tylko miejsce nauki ale też rozwijania własnych pasji i zainteresowań. Zapraszamy do naszej szkoły!

Udział w programie ,,Owoce i warzywa w szkole”

W roku szkolnym 2014/2015  nasza szkoła wzięła udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Wszyscy uczniowie z klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych za zgodą rodziców przystąpili
do w/w programu.  W ramach programu uczniowie otrzymywali owoce, warzywa lub ich przetwory. Niektórzy przełamali opór przed nowymi smakami. Wspólne posiłki sprawiały, że dzieci chętniej zjadały swoje porcje. Program cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów. Ukształtował nawyki żywieniowe  ponieważ do codziennego posiłku ,,włączyli” oni warzywa, owoce  i soki. Uczniowie chcieliby, żeby taki program był kontynuowany.

 

Konkurs na ,,Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”

Nawiązując do tradycji przygotowywania palm wielkanocnych nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zaprosili uczniów do udziału w konkursie ,,Najpiękniejsza palma wielkanocna”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Komisja miała trudny wybór. Spośród zgromadzonych prac wyłoniła zwycięzców. Oto oni:

I m-ce: Kaja Lechowska, Maja Zielińska, Jakub Zieliński

II m-ce: Gabrysia Okrój, Węglarz Klaudia, Spasińska Aleksandra,

III m-ce: Maja Lesiak, Zosia Mazur, Magdalena Figarska

Wyróżnienia: Maja Masiarz, Dawid Osiński, Krzysztof Czarnecki, Patrycja Szymańska, Maciej Kiraga, Milena Pudzianowska, Natalia Słomka, Cieślak Miłosz, Spasińska Anna, Veronika Tahovska, Aleksandra Lipiec, Szymon Świecielski, Nikola Zwierzchowska

Dyplomy i upominki zostały wręczone na Apelu Wielkanocnym. Serdecznie gratulujemy 
i dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromny wkład pracy w piękne rękodziełai kultywowanie dawnych tradycji.

 

PROGRAM ,,SZKLANKA MLEKA”

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu ,,Szklanka mleka”.
Jednym z podstawowych i najważniejszych założeń programu  jest zachęcenie dzieci
do codziennego picia mleka. Mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia - bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. Właściwości prozdrowotne mleka i jego przetworów mogą zapewnić dobrą kondycję młodego organizmu, dlatego tak ważne jest szerzenie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. Zrozumienie żywieniowej roli mleka w codziennej diecie nie tylko nauczy dzieci spożywać te wartościowe produkty, ale zaowocuje w wieku dorosłym, zmniejszy np.: ryzyko wystąpienia u nich osteoporozy. Dzieci w naszej szkole chętnie piją mleko, a nauczyciele dbają o to, aby spożywanie mleka i przetworów mlecznych stało się dobrym, codziennym nawykiem żywieniowym.


 

CIEKAWE WYDARZENIA 
2
013/2014
 

WRZESIEŃ 2013

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
 • Sprzątanie  świata.

Jak co roku właczyliśmy się w akcję Sprzątania Świata. Wszyscy  sprzątaliśmy okoliczne lasy i drogi. Wiemy jak ważne jest dbanie o środowisko.

 1. Dzień chłopaka 
   
        
  Wycieczka do Warszawy 
  Z okazji Dnia Chłopaka w klasach I – III został zorganizowany wyjazd do Warszawy. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec. 
  Zobaczyliśmy, jak powstaje tornado, odczuliśmy siłę trzęsienia ziemi. Można było unieść się na latającym dywanie, wyprodukować prąd  i zagrać na laserowej harfie. Poznaliśmy tajniki ludzkiego ciała. Wszędzie czekały na nas setki eksponatów gotowych do samodzielnego eksperymentowania. Było naprawdę fajnie i nawet nie zauważyliśmy, jak minęły dwie godziny. Po wyjściu z Centrum pojechaliśmy zwiedzać Warszawską Starówkę, m.in. udaliśmy się pod pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego i jest jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów znajdujących się w stolicy. Wycieczka była wspaniała, pouczająca i pełna atrakcji.

PAŻDZIERNIK 2013

 • Przyłączmy się do akcji szkolnych: organizujemy zbiórkę karmy dla zwierząt, zbieramy nakrętki, przybory szkolne, angażujemy się w akcję "Góra grosza". 

 •  Wspólnie podejmujemy decyzję o udziale w Akademii Filmowej organizowanej przez Multikino. Raz w miesiącu odbywają się lekcje poza szkołą. Tym nietypowym miejscem jest kino. Oglądamy filmy z przesłaniem. Wiemy już, że kłótnia nie jest dobrym sposobem rozwiązywania problemów, że należy ponosić konsekwencje swoich czynów, oraz że rodzina jest najważniejsza.

 • 29.10.2013 roku delegacja uczniów klas III i wolontariusze z naszej szkoły, odwiedzili Schronisko dla  zwierząt we  Wrzosowie. Jak co roku tradycyjnie najstarsi uczniowie z klas I – III zanieśli, zebrane podczas szkolnej akcji, dary dla zwierząt. Chcemy w ten sposób choć trochę pomóc czworonożnym przyjaciołom.

   PAMIĘTAJMY! Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.       

  PSIA DUSZA

  Tylko pies, tak mówisz
  tylko pies...
  a ja ci powiem,
  że pies to często jest więcej niż
  człowiek
  on nie ma duszy, mówisz...
  popatrz jeszcze raz
  psia dusza większa jest od psa
  i kiedy się uśmiechasz do niej
  ona się huśta na ogonie
  a kiedy się pożegnać trzeba
  i psu czas iść do psiego nieba
  to niedaleko pies wyrusza
  przecież przy tobie jest psie niebo
  z tobą zostanie jego dusza.

                                                       Barbara Borzymowska
  LISTOPAD 2013

 • Światowy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień 

  W tym dniu wybieraliśmy w każdej klasie Najżyczliwszego Ucznia i Uczennicę.

  w klasie II najżyczliwsi: Weronika Reżko, Kuba Osiński

  w klasie III a najżyczliwsi: Milena Stachowicz, Jakub Jaroszek

  w klasie III b najżyczliwsi: Natalia Kominek, Jan  Karcz

  Wszystkim serdecznie gratulujemy! 

 • Andrzejki

  Andrzejki to dzień niezwykły, inny niż wszystkie. Wtedy to – jak tradycja każe - św. Andrzej za sprawą znaków i wróżb uchyla rąbka tajemnicy i  przepowiada przyszłość. Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim dobra zabawa.

  GRUDZIEŃ 2013

 • Mikołajki

   6 grudnia pojawiał się w naszej szkole tajemniczy gość, był to Św. Mikołaj. Przyniósł dzieciom prezenty. Było dużo śmiechu i radości. Jedną z mikołajkowych przyjemności był też  spektakl pt. „Królowa Śniegu” w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który obejrzeli wszyscy  uczniowie klas I- III. 

 • Wigilijne spotkania


  15 grudnia 2013  tradycyjnie jak co roku, odbyły się spotkania wigilijne w klasach. Zasiedliśmy przy pięknie nakrytych stołach. Nastrój był podniosły. Składaliśmy sobie nawzajem życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy.

 • Karnawał

 • Uczniowie klasy II i klas III przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego.
  Do udziału w konkursie zgłosiło się 15 uczniów, dla których ortografia nie ma tajemnic. Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników. Powodzenia! 

LUTY 2014

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

babcia i dziadek

 

 

 

W styczniu i lutym 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej edukacji wczesnoszkolnej uroczyście obchodziły Święto Babci i Dziadka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do tej uroczystości.  Chętnie śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Wręczyły drobne upominki dla babci i dziadka. Po zakończeniu części artystycznej przygotowany był słodki poczęstunek, wspólne zabawy, konkursy. Dziadkowie  mogli obserwować dokonania wnuków i podziwiać ich efekty pracy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uroczystość podobała się zaproszonym gościom i rodzicom. Trud włożony w przygotowanie uroczystości nagrodzony został gromkimi brawami.

MARZEC 2014

Uczniowie z klasy II zrobili w grupach ciekawe gry planszowe. Do każdej z nich utworzyli zasady obowiązujące w czasie zabawy oraz zrobili super pionki i kostki. Ponieważ bardzo dobrze bawili się tymi grami, więc postanowili pokazać je młodszym kolegom z oddziałów przedszkolnych. Okazało się, że niektóre dzieci nigdy jeszcze nie grały w gry planszowe. Dzięki wizycie drugoklasistów polubili gry, dowiedzieli się również, że poprzez grę mogą się czegoś nauczyć.

  

Konkurs Logicznego Myślenia 
 Po raz kolejny uczniowie klasy II i klas III próbowali swoich sił w konkursie ogólnopolskim. Tym razem był to konkurs matematyczny. W zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej Konkursie Logicznego Myślenia wzięło udział 23 uczniów. Ciekawe jak poradzą sobie tym razem. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 

KWIECIEŃ 2014

                         

Dnia 16.04.2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Ziemi”, który przypada na 22 kwietnia.
W tym dniu, z inicjatywy Pani Dyrektor, uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się przed budynek szkolny, aby zasadzić rośliny zakupione przez chętnych uczniów oraz rodziców. 
Najważniejszym celem tego dnia, było ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej przyrody.
Uczniowie z zapałem, wspólnymi siłami wykopali dołki, aby mogli posadzić zakupione kwiaty i drzewka. Nasza szkoła, na co dzień żyje problemami ochrony najbliższego środowiska naturalnego, starając się o to, aby w okolicy, na placu szkolnym, klasie, czy na korytarzu, było czyściej, przyjemniej i zdrowiej.  


                          
 Wielkanocne życzenia

18 kwietnia jak co roku odbyły się w  klasach spotkania wielkanocne. Dzieci samodzielnie przygotowywały stół, który odświętnie udekorowały. W  przyjaznej atmosferze spożywały przyniesione z domu symboliczne pokarmy i składały sobie nawzajem życzenia.


MAJ 2014

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa.

W dniach 26 i 27 maja klasy II i III wyjechały na dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy kopalnię Soli w Wieliczce. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści o tym jak dawniej wydobywano sól i poznaliśmy legendy zwiazane z tym miejscem. Miło i aktywnie spędziliśmy też czas wolny w miejscu moclegowym, korzystając z atrakcyjnego placu zabaw. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Byliśmy na Wawelu, gdzie widzieliśmy groby krolów, Dzwon Zygmunta i Smoczą Jamę. Kolejnym miejscem zwiedzania był Rynek w Krakowie. Będąc tam udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy piękny ołtarz Wita Stwosza. Każdy z nas przywiózł wspomnienia i dużo pamiątek.   


CZERWIEC 2014

Dzień Matki w oddziale przedszkolnym C

Mama to wielkie słowo,  które kojarzy się z synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dlatego wychowawczyni pomogła dzieciom wyrazić ich miłość do mam organizując Dzień Matki.
Z tej właśnie okazji 26 maja 2014roku odbyła się uroczysta akademia. Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły od inscenizacji bajki pt. ,,Ukryty skarb”. Przedstawienie nie było łatwe, ale przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Następnie były tańce, wiersze,  piosenki i życzenia dla mam.  Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno- muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.
Radość i niejednokrotnie kręcąca się łza w oku ze wzruszenia u Gości świadczy o tym, że dzieci pozytywnie zaskoczyły wszystkich zebranych.