Apel

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym, które funkcjonują pod nazwą „dopalacze”, „nowe narkotyki”, „środki zastępcze. Dopalacze to poważne zagrożenie dla Twojego dziecka, to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu oraz kadzidełek.

Rozszerzone źrenice, wytrzeszcz oczu, słowotok, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji uwagi, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa – te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące. Najczęściej jednak występują one pod postacią białego proszku, którego ślady w pokoju lub rzeczach dziecka powinny wzbudzić Twój niepokój.

Nie ma jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję, gdyż często nie znamy dokładnego jej składu co bardzo utrudnia interwencję medyczną. Już pierwsza dawka może być tragiczna 
w skutkach i prowadzić nawet do utraty życia.

Dopalacze są zażywane zazwyczaj przez młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru rodziców, nie znajdującą wspólnego języka z rodzicami. Nie mającą oparcia w rodzinach, nie mogącą realizować swoich zainteresowań, taką, która odczuwa pustkę w swoim życiu. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka – pomogą uchronić je przed kontaktem 
z dopalaczami.

Dlatego też zwracamy się do rodziców by poświęcali więcej czasu i uwagi swoim dzieciom 
i rozmawiali o ich problemach. Bardzo często „eksperymenty” z dopalaczami kończą się tragicznie, gdyż przygoda z dopalaczami to jak spacer ze śmiercią pod rękę.